עגלת הקניות שלך ריקה

איזהו גיבור

השבוע השני מוקדש למידת הגבורה: הפן הנפשי, הפסיכולוגי שמאפיין את פנימיות מידת הגבורה הוא דיוק, שאיפה לשלימות ושליטה עצמית.

מאת: הרב עומר הלוי

השבוע השני מוקדש למידת הגבורה: הפן הנפשי, הפסיכולוגי שמאפיין את פנימיות מידת הגבורה הוא דיוק, שאיפה לשלימות ושליטה עצמית.

8 - אדם שניחן בחוש של ביקורת ודיוק שמאחוריה מסתתרת אהבה, מפעמת בלבו מידה אחת ומניע אחד 'חסד שבגבורה'.

אדם זה יכול בשבוע ימים לזהות ולפתח את מידת הגבורה על ידי שיצרף אליה את יתר המידות, כגון:

9 - 'גבורה שבגבורה': אם תרצה לבחון את עצמך האם אתה אדם ביקורתי מידי כלפי הזולת, הפנה את הביקורת כלפי עצמך וודא כי אתה אכן שולט בשימוש בכלי הביקורת במינון הנכון, או שחלילה היו פעמים שהשימוש בה היה מיותר.

10 - 'תפארת שבגבורה': לעיתים אנו נקלעים למצבים שמחייבים אותנו להגיב בגבורה, למשל, בחינוך ילדים. לא פעם קורה שהתנהגות ילדנו עוברת את גבול הטעם הטוב רק מתוך ניסיון לבחון את הגבולות האמיתיים. בתת מודע של הילד מאיר הרצון לקבל את הגבולות שיוצרים עבורו את מרחב החיים. יחד עם הקווים האדומים שנעניק לזולת נצרף גם את אורה של מידת התפארת הרחמים. כך שמאחורי הגבולות שהורה טוב מציב לילדיו מסתתרים רחמים עצומים ולא קשיחות.

11 - 'נצח שבגבורה': על בסיס הביאור שמידת הנצח מעניקה את אלמנט ההתמדה, ניקח את הדוגמה שניתחנו קודם, לגבי הצבת גבולות לילדינו, נוכל לראות כיצד מתבקשת עקביות והתמדה בהצבת הגבולות הברורים. לא יהיה נכון שיום אחד נאמר לילדנו כך וביום אחר אחרת. הילד יבין כי משהו כאן לא רציני, והוא עלול לזלזל שלא באשמתו בחוקים שביקשנו להנחיל לו. לפיכך דרושה נחישות בהקניית הרגלים וכללים חיובים לעיצוב אישיותו של הילד.

12 - 'הוד שבגבורה': ביקורת שלא נעשית מתוך ענווה סופה לשבור את הזולת במקום לבנות אותו. לפיכך, צפה זאת מראש, ובחר את נוסח הביקורת כך שהיא תשמע כבקשה מהזולת ולא כהטלת פקודה.

13 - 'יסוד שבגבורה': כבר בארנו כי פנימיות מידת היסוד היא התקשרות. לפיכך ביקורת חייבת להוביל לחיזוק הקשר בין איש לרעהו ולא חלילה לקרע.

14 - 'מלכות שבגבורה': בנקודה זו נשלמה בניית מידת הביקורת, והאדם שהצליח לאסוף את כללות הגוונים החיוביים שבמידה זו ניחן בשליטה עצמית ובדייקנות. עתה הוא יוכל להשתמש ביכולתו המתוקנת להאיר את הזולת. 'מלכות שבגבורה' היא בקורת שיוצרת תקומה בזולת עד כדי כך שהיא מעצימה אותו וגורמת לו להעריך את עצמו כאחד שמסוגל לבצע את המשימה באומץ.

 

הרב עומר הלוי​ הינו שליח חב"ד לבורסת היהלומים ר"ג, 
סופר ומרצה בכיר בארץ ובעולם.

© כל הזכויות שמורות לרב עומר הלוי. 
אין לעשות שימוש בחומר בכל דרך שהיא ללא אישור מפורש בכתב מהמחבר. Email: beerhachasidus@gmail.com

שתף לחברים

שתף