עגלת הקניות שלך ריקה

מלחמה עבור השלום

גורמים איסלמיים קיצוניים הן הם כיום התגלמות הרוע.. כתישתם ועקירתם מן השורש הם החובה המוסרית הנאצלת ביותר.

צילום: אתר דובר צה"ל

צילום: אתר דובר צהל

המלחמה הניטשת בימים אלו גורמת סבל לאנשים רבים, הרואים את עצמם אנשי מצפון, שוחרי שלום ושונאי מלחמה. אין ספק, מלחמה איננה דבר נעים. היא הורסת את חייהם של רבבות בני-אדם, הופכת אלפים לנכים וגודעת את חייהם של רבים אחרים.

אנחנו, היהודים, שוחרי שלום בעצם הווייתנו. הטבע הבסיסי שלנו הוא להיות רחמנים וגומלי-חסדים. אנו מרבים להתפלל למען השלום, וכל התורה כולה לא ניתנה אלא לעשות שלום בעולם. שאיפותינו ותקוותינו הם לעולם שבו "לא יישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה". ימות המשיח הם זמן שבו לא יהיו "לא מלחמה ולא קנאה ותחרות". זה האידיאל שאליו נשואות עינינו.

רחמנות אכזרית

אבל המלחמה הנוכחית, היא הצודקת והמוסרית ביותר, על-אף הסבל וההרס שהיא גורמת. מי שמתנגד למלחמה זו אינו מוסרי יותר, אלא, במקרה הטוב, נטול יכולת לצפות את הסכנות הנוראות הגלומות במשטר הרשע. צדקנות זו, בשם המוסר כביכול, עלולה להמיט אסון גדול לאין-שיעור על מספר גדול לאין-ערוך של בני-אדם חפים מפשע.

שוו בנפשכם רופא 'שוחר שלום', שאינו מסוגל לראות דם, ואשר נפשו מתקוממת נוכח הרעיון להכניס אדם לחדר ניתוחים. רופא כזה עלול לגרום למותם של בני-אדם שהיה אפשר להצילם. רחמנות-היתר שלו אינה אלא אכזריות וחוסר אכפתיות מהגורל הסופי שימצא את המטופלים. ברוך-השם, אין רופאים כאלה.

חז"ל קבעו: "כל מי שנעשה רחמן במקום אכזרי, סוף שנעשה אכזרי במקום רחמן". יש מצבים שאדם חייב לעצור את רגשות הרחמים והחמלה ולבצע פעולה כואבת אך הכרחית. מי שאינו עושה כן, סופו שהוא גורם תוצאה אכזרית, כואבת ומסוכנת פי כמה וכמה.

ראינו זאת בכל מהלך העימות עם הערבים. רחמנות-היתר שלנו ושאיפתנו להיות אנושיים ולמנוע סבל מאוכלוסיית האוייב, גרמו בסופו של דבר לתוצאה ההפוכה. העימות הסלים והתעצם, ובסיכומו של דבר נגרם סבל כפול ומכופל לנו ולהם גם יחד. לעומת זאת, כאשר נקטנו צעדים תקיפים ונחושים, אף שגרמו סבל לאוכלוסייה, הצלחנו להגיע להקטנת הסך הכולל של הסבל.

ראוי לשים לב, שחזון הגאולה המופיע בנביאים - חזון מביא בסופו של דבר את העולם כולו לעידן של שלום ושלווה - כרוך במלחמות נגד הרע. הנביאים שניבאו על השלום הכלל-עולמי, בישרו על המערכה שתתנהל כנגד כוחות הרשע. גם המלך המשיח, נושא דגל השלום והטוב, עתיד לנהל מלחמות נגד גורמי הרוע, שאינם מניחים לעולם להגיע לתיקונו ולשלמותו.

התגלמות הרוע

אסור לנו לעמוד אדישים נוכח כוחות הרוע והרשע. העולם שעמד מנגד כשהתהוותה המפלצת הנאצית, המיט על עצמו את מלחמת העולם השנייה, ועלינו את השואה הנוראה. 

גורמים איסלמיים קיצוניים הן הם כיום התגלמות הרוע, האכזריות והחייתיות. הם צוהלים נוכח מחזות של הרג ושפיכות-דמים, ומחנכים דור שלם לשנאה רצחנית ואף להתאבדות כדי לגדוע את חייהם של אחרים. כתישתם ועקירתם מן השורש הם החובה המוסרית הנאצלת ביותר, כי רק כך יהיה עולמנו עולם שאפשר לחיות בו בשלום ובבטחה.

המלחמה ברוע היא מסימני הגאולה. הננו עדים לניסי ה', אשר מכה בכוחות הרשע, ומכשיר את העולם לקראת תיקונו הקרוב. נתפלל אפוא שמערכה זו תוכתר בהצלחה מלאה, ובקרוב נראה את העולם כולו מגיע לייעודו ולשלום האמיתי, על-ידי משיח-צדקנו.

שתף לחברים

שתף